Технології очищення води – технічні, біологічні та екологічні аспекти

З 3 по 5 грудня 2013 року у НТУУ «КПІ» за ініціативи та здійснення організаційних заходів представництвом Польської академії наук у м. Києві та кафедрою екобіотехнології та біоенергетики ФБТ НТУУ «КПІ» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Технології очищення води – технічні, біологічні та екологічні аспекти», присвячена пам’яті випускника КПІ, видатного польського вченого, державного та громадського діяча професора В. Свєнтославського (4-й рівень акредитації).

Конференція проходила під патронатом Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Генрика Літвіна. Спонсорами конференції виступили Дослідницький центр Польської академії наук у м. Києві, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Державний університет «Люблінська політехніка» (Польща), Товариство екологічної хімії та інженерії м. Люблін (Польща), Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України та Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка.

«Питання цієї конференції та її актуальність важко переоцінити. На межі ХХ і ХХІ століть людство вперше за свою історію постало перед проблемою браку чистої води.... – наголосив на церемонії відкриття проректор університету з наукової роботи академік НАН України Михайло Ільченко. – За впливом на подальший розвиток цивілізації її вже можна порівняти з проблемою дефіциту енергоресурсів. З нею зіткнулися майже п’ятдесят країн у різних регіонах світу, тобто вона набула планетарного масштабу… Враховуючи дійсно світове значення цих загроз і важливість їх подолання, на ректораті університету було прийнято рішення вийти з пропозицією щодо перетворення цієї конференції з водоочищення і водопідготовки на щорічну».

У пленарному засіданні конференції взяли участь представники Польської академій наук і НАН України, українські та польські науковці, а також професори, аспіранти і студенти НТУУ «КПІ». На нього були винесені доповіді про технології очищення води, які розробляються в НТУУ «КПІ», про потенційну генетичну небезпеку зразків вод Київського водоводу, про технології біологічного очищення стічних вод різноманітного походження та інші.

Учасники також обговорили питання наукової співпраці на засіданні круглого столу на тему «Можливості підготовки спільних проектів в рамках освітніх та наукових програм Європейського Союзу» і відвідали Навчально-науковий центр «Чиста вода», створений цього року НТУУ «КПІ» спільно з Науково-виробничим підприємством «Технології природи».

Загалом у конференції прийняло участь 109 учасників із семи країн світу (України, Польщі, Росії, Казахстану, Таджикистану, Німеччини, Словенії). Участь у конференції брали 23 науковця із Польської академії наук та 7 університетів Польщі: Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk, Lublin University of Technology, Silesian University of Technology, Rzeszow University of Technology, University of Bielsko-Biala, Uniwersytet Opolski. Українські науковці представляли Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України, Інститут водних проблем і меліорації НААН, Інститут гідромеханіки НАН України; 12 університетів:  Національний технічний університет України «КПІ»; Донбаський державний технічний університет; Запорізький національний університет; Київський національний університет будівництва і архітектури; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Київський національний університет технологій та дизайну; Національний університет «Києво-Могилянська академія»; Національний університет водного господарства та природокористування     (м. Рівне); Одеська державна академія будівництва та архітектури; Одеська національна академія харчових технологій; Одеський національний політехнічний університет; Черкаський державний технологічний університет, ТзОВ «Світ шкіри», Івано-Франківська область. Учасники з Росії представляли Вологодський державний технічний університет, Санкт-Петербурзький державний політехнічний університет, Санкт-Петербург  ГУП Водоканал СПб, Санкт-Петербурзький архітектурно-будівельний університет, Томський державний архітектурно-будівельний університет. Також були учасники із Німеччини (Гановер), Республіки Словенія (університет в Любляні), Республіки Казахстан (Казахський національний технічний університет ім. К.І. Сатпаєва), Таджикистану (Гірничо-металургійний інститут Таджикистану).

За результатами конференції було видано збірник тез обсягом 144 сторінки. Кращі доповіді були відзначені дипломами за наступними тематиками: технології очищення природних вод, технології очищення стічних вод; технічні аспекти водопостачання; біологічні особливості активного мулу та біоплівки; технології отримання енергії та енергоносіїв зі стічних вод та осадів; знешкодження та утилізація осадів.

З українськими науковцями також досягнуто домовленості про подальшу наукову співпрацю: підготовка до опублікування наукових статей за результатами спільних науково-дослідних робіт; рецензування наукових монографій; опонування дисертаційних робіт; проведення наукових досліджень на виробництві (очисні споруди шкірзаводу м. Болехів Івано-Франківської обл.). З російськими колегами досягнуто домовленості про публікування наукових статей в російських  виданнях.

Керівник представництва Польської академії наук в м. Києві проф. Генрі Собчук запропонував і кафедра підтримала пропозицію провести наступну міжнародну науково-практичну конференцію в НТУУ«КПІ» у  2014 р.